Kases aparātu reforma, kas valstī ieilgusi jau vairāku gadu garumā, ne vienam vien uzņēmējam sagādā īstas galvassāpēs. Noteikumu maiņa, kases aparātu neatbilstība prasībām, nenoteiktība reformas būtībā un brīdinājuma vēstules no Valsts ieņēmumu dienesta rada neizpratni uzņēmēju vidū – ko darīt ar esošajiem kases aparātiem, kā risināt problēmu un kāda ir garantija, ka pielāgojoties jaunajām prasībām, pēc pāris mēnešiem tas nebūs jādara atkal. Kases aparātu, kases sistēmu un noliktavas programmu nodrošinātājs NRDATA POS aicina uzņēmējus pārdomāt savu esošo norēķinu kārtību un izvēlēties jaunus un inovatīvus risinājumus.

Šis ir jau piektais gads, kad valstī notiek kases aparātu reforma, taču radusies situācija joprojām ir stagnējoša – 2019. gada sākumā, atbilstoši jaunajām tehniskajām prasībām, bija nomainīti tikai 59% no visiem kases aparātiem. Gads nu ir gandrīz pusē, taču situācija nav mainījusies – joprojām ļoti liela daļa uzņēmēju nav pilnveidojuši savus kases aparātus vai kases sistēmas atbilstoši likumā noteiktajām prasībām. “1. aprīlis bija termiņš, ko noteikusi valsts, lai uzņēmumu rīcībā esošie CHD kases aparāti tiktu pārprogrammēti uz jaunākajām versijām. Joprojām ir virkne uzņēmumu, kuriem šie nepieciešamie atjauninājumi nav nodrošināti, apkalpojošo dienestu pārslodzes dēļ, ” norāda nozares speciālists, NRDATA POS īpašnieks Nils Matisons un aicina uzņēmējus rīkoties operatīvi un prātīgi, atjaunojot sava kases aparāta programmatūru pēc iespējas ātrāk – ja nepieciešams, nomainot tehniskā atbalsta kompāniju.

“Daudzi uzņēmumi pirms šīs reformas izmantoja kases aparātus saslēgumā ar datoru – darījums tika sagatavots klientu rīcībā esošajās programmās, un kases aparāts pildīja tikai čeka printera funkciju. Pēc jaunajiem MK 95. noteikumiem kases aparāts nedrīkst tikt saslēgts ar datoru, un šim mērķim tika reģistrēts hibrīda kases aparāts, ko drīkst savienot ar datoru, kurā ir uzstādīta sertificēta programma. Praksē joprojām ir uzņēmumi, kas izmanto piegādātāja uzstādītu hibrīda kases aparātu un to piedāvātās programmas, kas nav sertificētas. Respektīvi, ar hibrīda kases aparātu viss ir kārtībā, bet, lai tā lietošana atbilstu likumā noteiktajām normām, arī programmām, kas ar to savienotas, jābūt sertificētām. Un tas, diemžēl, lielākajā daļā no gadījumiem joprojām nav izdarīts un ir uzskatāms kā likuma pārkāpums,” radušos situāciju komentē Nils Matisons. “Šobrīd sertifikācijas procesā ir NRDATA POS izstrādātā programma GNS (Grāmatvedības atbalsta un Noliktavas uzskaites Sistēma), ar kuras palīdzību varēs reģistrēt darījumus, savienojumā ar kases aparātu CHD 3050UH.” Lielāko daļu no 41% nenomainītajiem darījumu uzskaites rīkiem visā valstī veido tieši kases sistēmas un specializētās iekārtas, kuru nomaiņa pieprasa individuālu risinājumu. Problēmas šajā pielāgošanas procesā varētu būt kases sistēmu sasaistīšana ar uzņēmumos līdz šim izmantotajām programmām, piemēram, dažādām noliktavas uzskaites programmām, ERP (biznesa vadības sistēmas)

un citām. Kases sistēmai ir jāspēj reģistrēt darījumu likumā noteiktā kārtībā un nodot informāciju ERP sistēmai – kas,  kam un par kādu summu ietirgots, informāciju par realizāciju, atlikumiem noliktavās utt.

“Kopš 10. maija VID ir reģistrēta un seritifcēta kases sistēma  GNS versija 1.0  ar NR Data POS izstrādātu GNS programmu, kas ir unikāla ar to, ka ir ērti savienojama ar klientu izmantotajām noliktavas uzskaites programmām. Šī kases sistēma spēj datu informācijas apmaiņu nodrošināt teju online režīmā un vairākos veidos – atkarīgs no klienta darbības principa. Līdz šim nozarē nav bijis tāds piedāvājums, kas ir tik individuāli pielāgojams ikviena uzņēmuma vajadzībām un līdz šim izmantotajām uzskaites programmām,” par sava uzņēmuma piedāvātajām iespējām stāsta Nils Matisons.

NRDATA POS piedāvātās sertificētās kases sistēmas CompuCash un GNS ir pielāgojamas gan maziem, gan lieliem uzņēmumiem visdažādākajās nozarēs – mazumtirdzniecības veikaliem un vairumtirdzniecības ķēdēm, skaistumkopšanas un SPA saloniem, sporta zālēm, autoservisiem, viesnīcām, kafejnīcām un restorāniem. Minētās kases sistēmas nodrošina reāllaika datu pārraidi, ērtu un ātru lietošanu, video integrāciju drošības un kontroles nolūkos, rūpīgus aprēķinus un pierakstus un ļoti daudzas citas funkcionālas lietas, ko iespējams pielāgot ikviena uzņēmuma individuālajām vajadzībām.

Par NRDATA POS:

NRDATA POS ir uzņēmums, kas jau daudzus gadus specializējas kases aparātu, POS sistēmu,  un noliktavas programmatūras nodrošināšanā.

Uzņēmums piedāvā uzņēmumiem individuāli izstrādātus risinājumus, sertificētas kases sistēmas un noliktavu uzskaites sistēmas, kas ļauj sekot līdzi naudas plūsmai, plānot ieņēmumus un izdevumus ilgtermiņā. Individuāla pieeja un izpratne par dažādu nozaru specifiku palīdz nodrošināt augstākā līmeņa klientu apkalpošanu.

Plašākai informācijai:

Nils Matisons

SIA “NRDATA POS” īpašnieks

Tālr.: 22522325

e-pasts: nils@nrdata.lv